G7 za kontynuacją bodźców gospodarczych


Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w sobotę do kontynuowania działań na rzecz stabilizacji rynków finansowych i podtrzymania niepewnego wciąż ożywienia gospodarczego.

W piątek amerykańskie władze regulacyjne zamknęły trzy kolejne banki: Republic Federal Bank (National Association), SolutionsBank oraz Valley Capital Bank. To oznacza, że łączna liczba banków, które upadły w 2009 roku, wzrosła do 133, poinformowała Federalna Korporacja Ubezpieczenia Depozytów (Federal Deposit Insurance Corp, FDIC). Jeśli do maja architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie pokaże gotowego projektu budowlanego, zapłaci karę. Być może pożegna się z kontraktem - ustaliło "Życie Warszawy". W lipcu Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydują o ewentualnych zmianach w budżecie spółki na ten rok - poinformował prezes spółki Sebastian Mikosz. Decyzja ta ma związek z prowadzoną w firmie restrukturyzacją.W ostatnim czasie sytuacja zmienia się w kalejdoskopie. Na razie na wygranej zdają się być ci, którzy zminimalizowali wpływ kryzysu w Dubaju na globalną gospodarkę i wykorzystali mocne tąpnięcie na rynkach w końcówce ubiegłego tygodnia do zwiększenia zaangażowania w kierunku zgodnym z dominującym trendem. W efekcie gwałtowna zwyżka dolara dość szybko się załamała, a inwestorzy znów zaczęli sprzedawać amerykańską walutę i odnawiać pozycje oparte o carry-trade na rynkach wschodzących, a także rynku surowców. Skrócona piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami. W czwartek giełdy za Oceanem były zamknięte z powodu Święta Dziękczynienia, więc amerykańscy inwestorzy dopiero dzień później mogli zareagować na problemy kredytowe Dubaju, które spowodowały falę wyprzedaży na europejskich i azjatyckich rynkach akcji. Przedsiębiorcy, ankietowani we wrześniu 2009 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują w IV kw. 2009 roku poprawy koniunktury, wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu. Drugi kwartał z rzędu wyraźnie obniżyła się bariera popytu i poprawiły prognozy zamówień oraz produkcji na IV kw.

Koniec recesji na Litwie. Po pięciu kwartałach pod kreską, gospodarka tego kraju w minionych trzech miesiącach urosła o 6 procent licząc kwartał do kwartału. Rok do roku gospodarka skurczyła się jednak o 14,3 procent, wobec 20 procent na minusie, których oczekiwali analitycy. W II kwartale PKB zmniejszył się o 19,5 procent rok do roku.

Prezydent Finlandii Tarja Halonen otworzyła w środę w Helsinkach szczyt poświęcony ratowaniu Morza Bałtyckiego. Zgromadził on wysokiej rangi przedstawicieli krajów położonych nad tym uznawanym za jedno z najbardziej zanieczyszczonych na świecie morzem. Potwierdza się prawidłowość, według której rynek najlepiej rośnie w atmosferze strachu i niepewności. Brak euforii podczas osiągania kolejnych, najwyższych "od jakiegoś tam czasu" poziomów sprzyja trendowi. Tak też było w czasie ostatnich sesji. Byki nie przestraszyły się ani września, ani października. Oczywiście nie oznacza to, że zwyżka będzie trwała bez końca. Ale na razie go nie widać. Tymczasem tydzień kończy się wzrostem indeksu szerokiego rynku o ponad 4,5 proc. i pokonaniem poziomu 40 tys. punktów. WIG20 zyskał ponad 6 proc. i wylądował powyżej 2400 punktów. To najlepsze pięć sesji od drugiej dekady sierpnia. Chyba mało kto się tego spodziewał.

Fed znany jest z przejrzystości prowadzenia polityki monetarnej. Każda zmiana stosowanych wyrażeń w komunikacie jest dokładnie analizowana. Tymczasem wczoraj amerykańskie władze centralne zaskoczyły rynek podnosząc oprocentowanie stopy dyskontowej. Zadaniem funduszu venture capital, powołanego przez rząd Szwecji w celu odbudowania pogrążonej w kryzysie krajowej branży motoryzacyjne, jest dokonanie w tym roku przynajmniej tuzina inwestycji, ponieważ firmy inwestujące na niepublicznym rynku kapitałowym wycofały się z finansowania. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 3,1 proc. Analitycy spodziewali się, że inflacja sięgnie 3,2 proc., a Ministerstwo Finansów szacowało tempo wzrostu cen właśnie na 3,1 proc. W październiku tempo wzrostu cen było dla nas łaskawsze niż przed miesiącem, gdy wyniosło 3,4 proc. W porównaniu do września ceny wzrosły o zaledwie 0,1 proc.Przyszła niemiecka koalicja rządząca chadeckich partii CDU i CSU oraz liberalnej FDP rozważa stworzenie specjalnego funduszu pozabudżetowego, który pozwoliłby na sfinansowanie kosztów walki z recesją i obniżki podatków nie zwiększając oficjalnie zadłużenia budżetu państwa. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek taryfy dla dwóch spółek dystrybucyjnych: Lubzel oraz PGE Dystrybucja Warszawa-Teren. Podwyżka opłat dystrybucyjnych w zależności od grupy odbiorców (indywidualnych i przemysłowych) wyniesie ok. 5-6 proc. - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Wiele wskazuje na to, że dni Piotra Farfała na fotelu p.o. prezesa TVP są już policzone. W poniedziałek minister skarbu powoła swoich przedstawicieli w radach nadzorczych mediów publicznych. To jeden z warunków by rady mogły wybrać nowych prezesów.

Szczyt UE pomaga wspólnej walucie


Presja dolarowa pomału ustępuje. To skutek porozumienia państw na wiosennym szczycie Unii Europejskiej, gdzie uzgodniono chęć pomocy finansowej zadłużonej Grecji. Plan, którego głównymi orędownikami są Niemcy i Francja zakłada uczestnictwo również MFW, poparli także pozostali unijni przywódcy. Ateny mogą otrzymać ok. 20 mld euro pożyczki.

Sąd Najwyższy rozpatrzył pozytywnie skargę kasacyjną Centrozapu


Sąd Najwyższy rozpatrzył pozytywnie skargę kasacyjną Centrozapu. Centrozap podał, że Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego.

Prezydent: nie widziałem tego, co miałbym wetować


- Liczyłem na obszerny wykład dotyczący planów rządu - powiedział po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju prezydent. Lech Kaczyński był wyraźnie rozczarowany tym, co na spotkanie przyniósł minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył, że czeka na konkretne projekty ustaw i wtedy będzie mógł się do nich odnieść.

Merkel: Szczyt UE bez decyzji o pomocy dla Grecji


Kanclerz Niemiec Angela Merkel powtórzyła w poniedziałek, że na szczycie UE w tym tygodniu nie zapadną decyzje o pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie Grecji.

Pronox miał 11,12 mln zł straty netto w IV kw. 2009 r., spadek o 68,8% r/r


Spółka Pronox miała 11,12 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 35,66 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Warszawa atrakcyjna dla gości Euro 2012


Warszawa usytuowała się na 71 miejscu w rankingu 140 miast świata uszeregowanych pod kątem atrakcyjnych warunków do życia z punktu widzenia obcokrajowców, opublikowanym w środę przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU), wchodzącym w skład grupy wydawniczej tygodnika "The Economist".

PGE przygotowuje dokumentację do przetargu na doradcę przy sprzedaży Polkomtela


Polska Grupa Energetyczna (PGE) jest w trakcie przygotowywania dokumentacji do ogłoszenia przetargu na wybór doradcy przy sprzedaży swojego pakietu 21,85 proc. akcji Polkomtela - poinformował PAP Jacek Strzałkowski, rzecznik PGE.

Ceny miedzi zwyżkują po spadku kursu USD


Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji po spadku kursu amerykańskiego dolara, co dla inwestorów jest zachętą do większych zakupów surowców - podają maklerzy.

Zapasy ropy w USA spadły o 3,689 mln baryłek


Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,689 mln baryłek, czyli o 1,1 proc., do 332,4 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Kluzik-Rostkowska krytykuje pomysł zmian w becikowym


Była minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska krytykuje pomysł zmian w wypłacie becikowego, proponowany przez obecne kierownictwo tego resortu. Obecna minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że jej ministerstwo będzie dążyło do tego, by to świadczenie było wyższe na każde kolejne dziecko.

Jeden z najcenniejszych znaczków pocztowych na aukcji


W sobotę w domu aukcyjnym w Genewie zlicytowany zostanie jeden z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych: szwedzki błędnodruk z połowy XIX w.

"Katastrofalny wyciek ropy może powtórzyć się w Europie"


Były współpracownik koncernu BP Kenneth Abbot powiedział we wtorek, że UE może obawiać się katastrofy podobnej do wycieku ropy w Zat. Meksykańskiej.

Będzie trudno zejść z inflacją poniżej 2,0 proc.


Będzie bardzo trudno zejść z poziomem inflacji poniżej 2,0 proc. - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem nie można wykluczyć ani założyć, że pod koniec roku dojdzie do podwyżki stóp procentowych.

Noblista ostrzega Europę przed sankcjami USA


Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Amerykanin Paul Krugman krytykuje kandydaturę obecnego prezesa Bundesbanku na szefa Europejskiego Banku Centralnego. Ostrzega też, by nie obniżać sztucznie kursu euro, bo - jak twierdzi - może to doprowadzić do amerykańskich sankcji.

Co zrobi RPP w nowym składzie?


Dziś nowa Rada Polityki Pieniężnej podejmie swe pierwsze decyzje. Większość analityków spodziewa się, że Rada utrzyma stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, ale pojawiają się też głosy, że stopy mogą zostać podniesione.

Firmy już chcą zatrudniać


W Polsce mimo spowolnienia gospodarczego pracuje obecnie najwięcej osób od początku lat 90. Jak podaje GUS, liczba pracujących przekroczyła w III kwartale 16 mln osób - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Samochód firmowy w leasingu operacyjnym - wybrane zagadnienia


Hon Hai Group - właściciel marki Foxconn Technology Group - o 30 proc. podniesie zarobki swoich pracowników zatrudnionych w fabrykach w Chinach. Zaraz po ostatnim samobójstwie robotnika pracującego dla Foxconn obiecywano podwyżkę o 20 proc.

"Kominiarze" dorabiają na boku


Członkowie zarządów spółek kontrolowanych przez państwo, pracując w radach nadzorczych firm zależnych, zarabiają nierzadko ponad dwa razy więcej, niż wynosi ograniczenie narzucone przez tzw. ustawę kominową, czyli 18,6 tys. zł miesięcznie, ujawnia "Rzeczpospolita".

Yen, U.S. dollar rise as risky assets retreat


The yen and U.S. dollar gained on Wednesday as doubts about global growth pushed stocks lower, rekindling safe-haven demand for both currencies.

Obama mianuje Bena Bernanke na drugą kadencję


Prezydent Barack Obama mianuje we wtorek Bena Bernanke na drugą kadencję na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA) - ujawnił w poniedziałek anonimowy przedstawiciel administracji.

Armia nie chce polskich samochodów


Posłowie z Lubelszczyzny apelują do premiera o ratowanie produkcji terenowego samochodu Honker. Wczoraj wręczyli Donaldowi Tuskowi pismo z prośbą o wsparcie. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą pytać szefa resortu obrony o przyczyny rezygnacji ze współpracy z lubelską fabryką.

Większe zakupy? Nie dziś


Kto nie zdążył zrobić zakupów sobotę, to w niedzielę może mieć z tym problem. Tego dnia wypada bowiem Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki. Jest to jeden z 12 dni w roku, w którym poza wyjątkowymi przypadkami obowiązuje zakaz handlu.

Rosnąca zmienność nie pomaga


Inwestorzy na rynkach akcji nie narzekają ostatnio na brak emocji. Nasz rynek, podobnie jak inne giełdy, potrafi z dnia na dzień pokazywać całkowicie odmienne oblicze. Czwartkowa wzrostowa sesja potwierdziła, że giełdowa huśtawka nastrojów rozbujała się nam w ostatnich dniach na dobre.

Grupa Famur domaga się od Kopeksu 118 mln zł z powodu braku realizacji umów


Grupa Famur domaga się od Kopeksu i jej spółki zależnej kilku odszkodowań w łącznej wysokości 117,7 mln zł z powodu niewywiązywania się z zawartych między firmami umów - poinformował Famur w komunikacie.

Kurs EUR/PLN w dotychczasowym przedziale wahań


W piątek w notowaniach EUR/PLN obserwowaliśmy konsolidację w przedziale 4,1300-4,1600. Kurs USD/PLN odnotował dość silną zwyżkę za sprawą spadku EUR/USD - wzrósł w okolice 2,8500. Dzisiaj wartość dolara względem złotego kształtuje się kilka groszy poniżej piątkowych szczytów, natomiast notowania euro w stosunku do polskiej waluty wciąż mieszczą się w zakresie wahań z końca minionego tygodnia.

Jeśli chcesz wypożyczyć osuszacz powietrza Pruszków lub odkurzacz przemysłowy Pruszków zapoznaj się z ofertą naszej firmy na takie usługi jak osuszacz powietrza Pruszków oraz odkurzacz przemysłowy. Jeśli nie posiadasz własnego transportu możemy osuszacz powietrza Pruszków dostarczyć do twojego miejsca zamieszkania lub budowy, na której potrzebny będzie osuszacz powietrza Pruszków. Każdy wypożyczany przez nas osuszacz powietrza Pruszków jest produkowany przez najbardziej uznane firmy na rynku osuszaczy. Daje to pewność, że osuszacz powietrza Pruszków wypożyczony w naszej firmie będzie spełniał oczekiwania i skutecznie osuszacz powietrza Pruszków osuszy powietrze w pomieszczeniu.